خلاقیت در وبلاگ دوستان متممی
اجتماعیات 08 آوریل 2017

خلاقیت در وبلاگ دوستان متممی

پیش نوشت صفر :

معمولا من هر روز به آدرس وبلاگ دوستان متممی ، سر می زنم ،تقریبا معتاد شده ام و مثل انگلیسی ها که صبحانه را با روزنامه گاردین  و تایمز آغاز می کنند،من هم هر روز سعی می کنم نیم نگاهی به وبلاگ دوستان بندازم و مست و سرشار از نوشتن و خواندن شوم ، خواندن نوشته ها برای من  حکم می ناب را دارد، مستم می کند،بخصوص اینکه تماما محتوای تولید شده توسط خود دوستان است و با دقت هم تهیه شده است که خواندن این وبلاگ ها را دو چندان می کند ،از طرفی یکی از راه های تسلط کلامی، علاوه بر خواندن کتاب ،نوشتن خواندن وبلاگ می باشد ای کاش دست هایم بتوانند تندتر بنویسند ،البته این روزها به مدد یوتایپ در حال تمرین کردن تند نویسی هستم ،استادخوبم محمد رضا شعبانعلی در خصوص  وبلاگ نویسی  مطلبارزنده ای مطرح کردند، برای اینکه شاگرد خوبی باشم سعی می کنم تا حد توانم تمرینات و اصول وبلاگ نویسی را رعایت کنم و برای اینکه همیشه جلو چشمم  قرار گیرد ،خلاصه ای تهیه کردم و روی دیوار مقابل سیستم نصب کرده ام . که به برخی از مهمترین آنها برای یاد آوری مجدد به خودم  اشاره می نمایم .

1- وبلاگ نویسی به عنوان یک روزمه آنلاین:

در فضای دیجیتال همان هویت شما در دنیای فیزیکی می تواند باشد پس باید از ظاهری آراسته و حرفه ای برخوردار باشد ،(اول چشم نوازی و بعد دل نوازی ).

2-وبلاگ نویسی با هویتی مشخص :

زیرا هم تعهد ایجاد می کند و هم برای مخاطب ارتباط راحتر است و می تواند در کلی ذخیره زمان مخاطب که بخواهد این وبلاگ را دنبال نماید و یا خیر ،موثر باشد .

3- دوری جستن از فضای سیاست :

 سیاست هم برای من جذاب بوده و هم منفور ولی یاد گرفته ام تا زمانی که بر چیزی تسلط کافی ندارم وارد نشوم و بخصوص اینکه می تواند نسبت به پیدا شدن قطبیت وبلاگ گمراه کننده باشد .خواننده احساس خوبی از پیدا کردن قطبیت (یک سویه نگری )روی خوشی نشان نمی دهد .

4-حبس نکردن بار ترافیک بازدیدکنندگان :

معرفی منابع و برخی از نوشته های که با الهام و یا از سایتی اقتباس شده است و نگاه حرفه ای به قوانین تولید محتوا.

5-ارائه اطلاعات رایگان به دیگران :

اگر مطلبی ساده و گویا و شفاف است می تواند ره گشای خوانندگان باشد چه بهتر در اختیار خوانندگان قرار گیرد زیرا هم می تواند اعتنماد را برای خواننده به وجود آورد و هم احترام به وقتی است که برای بازدید سایت ما گذاشته اشت.

6- استفاده منصفانه از منابع :

درصورتی که از منابعی دیگران استفاده می کنیم حتما از قبل اجازه گرفته شود و یا اگر مطلبی اشاره می شود به منبع سایت اشاره گردد و ارجاع داده شود .

7- هر روز نوشتن :

بسیار موثر است امروز در حال خواندن کتابی از هاروکی موراکامی بودم به نام (از دو که حرف می زنم از چه حرف می زنم  ) نقل می کند از استاد دونده ای که می پرسد آیا تا کنون شده  برای هر روز از خواب بیدار شدن و دویدن بی حوصله و کسل باشید و تمایلی به دویدن نداشته باشید و استاد جواب می دهد “تقریبا هر روز”. ولی مهم انتخاب ما است .

8-برای خود نوشتن :

وبلاگی محلی باید باشد برای نوشتن تجربیات ،آموخته ها و سوال ها و دل نوشته ها نه برای جمع کردن مخاطب که امروز با من است و فردا بر من.

9- امضاء خودت را داشته باش : 

برای خودت نوشتن و به سبک خود نوشتن قرار نیست ما مثل بهترین وبلاگ نویس باشیم ما کافی است خودمان باشیم امکا می توان رعایت اصول محتوا نویسی را به خوبی تقلید کرد .

پیش نوشت اول : 

با مطالعه برخی از وبلاگ ها احساس می کنم نویسنده توانسته است با کمی خلاقیت و سخت گیری به خود تمایز بهتری برای خود ایجاد نماید شاید در نگاه اول خیلی قابل توجه نباشد ولی برخی از تغییرات کوچک می تواند بسیار موثر در متفاوت شدن باشد که به برخی از آنها می توان اشاره کنم و البته در این زیمنه هم برای سایتم برنامه ای تدوین می نمایم .

خلاقیت در وبلاگ دوستان متممی 

1-امین آرامش : http://aminaramesh.ir

موضوع : کار نکن آقا ،کار نکن 

“با توجه به اهمیت این موضوع از نگاه من، از این به بعد در وبلاگم، مطالبی با موضوع “کار نکن” خواهم داشت که در آن در مورد آدمهایی که این انتخاب را کرده اند، بیشتر خواهم نوشت. وجود این آدمها برای خود من الهام ‌بخش بوده و خیلی خوشحالم که زندگانی را انتخاب کرده اند و نه زنده‌مانی.”

 

2- فواد انصاری : http://foad-ansari.ir/

موضوع : نقشه راه یادگیری من 

“خوبی این کار اینه که از مسیرت خارج نمیشی و میدونی قراره چی یاد بگیری و بیخود اینور و اونور نمیری”.

موضوع : کارهای کوچک عملی 

” دوستان میخواهم کارهای کوچک و مثبتی را که انجام میدهم اینجا بنویسم و نق زدنم را کمتر کنم  به این فکر کنم چه کاری میتوانم بکنم؟”.

 

3-صدرا علی آبادی : http://sadraa.me/

موضوع : پروژه لاگ 

“اینجا یک پروژه شخصی هست که شکل عمومی در دسترسه. هدف این هست که تایم لاینی از چیزهایی که در طول یک هفته یادمیگیرم ایجاد کنم. مزیتش کاملا انگیزشی هست،”.

 

4- یاور مشیرفرhttp://moshirfar.com/

موضوع : موضوعات نگارش هفته آینده 

“در این برگه، همه موضوعاتی که قرار است برایشان بنویسم را قرار میدهم.”

موضوع : در نقد اندیشه های من 

“دراین صفحه، به تدریج لینک نوشته های جدیدم در این خانه نو را می گذارم که در آن ها «دست نوشته های» گذشته خودم را نقد کرده ام. اگر دوست داشتید خوشحال تر می شوم که شما هم «نوشته های» مرا نقد کنید.”

 

5- شاهین کلانتریhttp://shahinkalantari.com/

موضوع : دریافت خبر نامه 

“دریافت خبرنامه اختصاصی(با عضویت در خبرنامه، هر هفته گزارشی از پست‌های سایت و مطالب مفیدی که به تازگی خوانده‌ام، دریافت خواهید کرد”.

 

6- سجاد سلیمانی : سایت یاد هست 

موضوع : #یادهست ( جنبشی برای قدردانی از بزرگانی که در بین ما هستند )  .

#یادهست بهانه ای برای قدرشناسی از بزرگانی است که اکنون در بین ما هستند؛ #یادهست یعنی یادهست زندگان بجای یادبود مردگان.”

 

 

عکس :متعلق  خودم به سال 1391 – روستای پالنگان واقع در شهر کامیارانروستای پالنگان در استان کردستان یکی از جاذبه های گردشگری استان است که در 15 كیلومتری شهر كامیاران و ابتدای منطقه اورامان قرار دارد. یکی از زیباترین روستاهای پله کانی با معماری ویژه وطبیعت متفاوت در فصول مختلف می‌باشد.

لینک کوتاه شده مطلب “https://goo.gl/2br42u

 

خلاقیت در وبلاگ دوستان متممی
Rate this post
مطالب مرتبط

7 دیگاه

 1. حسن جان. ممنون از لطفت. برند شخصی من در واقع حول و حوش چهار تا موضوع می چرخه:

  1- دیوانگی
  2- تردید
  3- توسعه پایدار
  4- شعر ارغوان هوشنگ ابتهاج

  چند مدتی هست که حس میکنم به شدت تحت حمله اسپمرها قرار گرفته ای. در بخش آخرین نظرات اسم هایی می بینم که شبیه ربات های اسپمر هستند. من روی وردپرسم آنتی اسپمر نصب کرده ام. تو از افزونه خاصی استفاده میکنی؟

  با تشکر

  • keshavarz گفت:

   با سلام یاور عزیز
   بله درست حدس زدید ،من از افزونه خاصی استفاده نمی کنم در ضمن با بخش خدمات سایت هم تماس گرفتم ولی فعلا پاسخی دریافت نکردم ،در ضمن دنبال راه چاره هم هستم ؟

 2. […] برای تو، چیزی بنویسم و البته، نوع نگاه تو در نوشته‌ی خلاقیت در وبلاگ دوستان متممی، به من القا کرد که شاید یکی از مناسب‌ترین مخاطبان برای […]

 3. حسن کشاورز عزیز
  من از این متنی که نوشتید خیلی خوشم اومد. مخصوصاً نقل قولی که از یکی از کتاب های هاروکی موراکامی نوشته بودید.
  راستش من یکی از خواننده‌های وبلاگ پُرمحتوای شما و تمامی دوستان متممی‌ام هستم و تا به حال نکات بسیار مفید و آزمونده‌ای رو از اونها یاد گرفتم ولی به‌ندرت پیش میاد که بخوام کامنتی رو برای اونها بذارم.
  به هر حال این دفعه این متن زیبای شما و نکات خوبش باعث شد که در وبلاگ شما هم دست به کامنت بشم ؛)

  • keshavarz گفت:

   سلام طاهره جان
   ممنون از لطفت ،مرا بسیار خوشحال نمودید .ازکامنت محبت آمیز تان هم بسیار ممنونم . و البته وبلاگ شما هم بسیار غنی و زیبا است .

 4. […] پیدا می کنه، در روزنوشت های حسن کشاورز عزیز هم به جمله ی جالبی از هاروکی موراکی در کتاب از دو که حرف می زنم از چه حرف می […]

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *