ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
اجتماعیات 21 جولای 2017

ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی

بارها برای همه ما پیش آمده ،با زمان های که پیش رو داشته ایم ،آنها را مثل کاغذ روزنامه مچاله کرده ایم، و دور ریخته ایم و یا برای پاک کردن شیشه ها ی کثیف ذهن مان استفاده کرده ایم ،چند سال پیش برای بحث بازاریابی به قزاقستان باید می رفتم و مجبور بودم که یک روز در دوبی بمانم از طرفی خیلی خوشحال بودم از این اتفاق و از طرفی ناراحت از اینکه زبان بلدنیستم و باید سفر پر استرسی را انجام دهم تازه باید نقش بازاریابی را هم به خوبی بازی کنم ،در آن سفر بود که فهمیدم چقدر فرصت های را به رایگان سوزانده ام و حالا باید هزینه های سنگین آن را تحمل کنم و چقدر زجر آور است این زمان ها .

زمان های  از دست رفته همه ما ها زیاد،داریم ،و همه ما به سم اطرافیانمان مسموم می شویم ، وقتی با سطحی که در آن هستیم خیلی اذیت نمی شویم زیرا دور و اطراف مان پر از آدم های است  که زمان برایشان چیز بدی است از کارمندی که  روزهای و سال های اول کاریش زاغ سیاه ازنشستگی  را چوب می زند ،یا پدر و مادر ی که حرص بزرگ شدن بچه را دارند بدون اینکه حس خوب بچگی کودک را لمس کنند و یا دوستان با ارزشی که به دلیل بی حوصلگی مان از زدن یک زنگ از آنها دریغ می کنیم.

اما در آسمان و زمین خدای مهربانی که با دعا و نیایش بخواهد بندگانش راهنمایی کند وجود ندارد ،زندگی بی رحم است و فرصت های  محدود کسی که حال خودش هم ندارد انتظار بسیار دوری است که بتواند با کسی دمخور شود که از  سطح شعور خوبی برخوردار باشند .

امروز که در بی خبری به سر می بریم بسیار بعید است که از وضعیت مالی هم برخوردار باشیم ،خب خیلی ازمواقع پیش می آید که ما حس و یا آمادگیش را نداریم  و در مسابقه زندگی شرکت نمی کنیم و نمی بازیم و حس بد ی هم نداریم، مثل کارمندی که در کل ۳۶۵ روز سال بین ۱ تا ۵ درجه  احوالات دورنی اش متغیر است .و این سرآغاز یک مردن واقعی است .

اما نکته ای که وجود دارد این آزمون ها هستند که ما را می سازند و آبدیده می کنند و چیزی که برای انسان در آور و رنج آور نباشد،چیزی هم بابت آن بدست نمی آید .

اما اصل داستان :

چند روز پیش دریک آزمون شرکت کردم ،عیلرغم تسلط  ام بر محتوا ،به دلیل استرس  امیتاز خوبی از داور ان نگرفتم ،خوب می توانستم ا عتراض کنم که چرا و به چه علت از امتیاز پایینی برخوردار شدم  و نظر داوران را زیر سوال ببرم اما وقتی بیشتر دقت کردم  دیدم من فرصت های را به خوبی ندیده ام و بخشی از کار را در ذهنم به دیگری واگذار کرده بودم ، (خطای ذهنی خود تایید ) یعنی احساس ام این بود که احتمالا فرصت دیگری است که اشتباهات را اصلاح کنم. اما نبود زیرا فرصت محدود و زمان پر ارزش بود .

اما این تفکرات  ساده اندایشانه و خوش دلانه هستند که دوباره فرصتی دیگر به دست می آورم  زیرا زندگی تکراری ندارد و اگر تو آمادگی آن را نداشته باشی ،صرف از اینکه چقدر پاک نیت و چقدر زیبا اندیش هستی ،تو راسخت به زمین می زند ،و اینجا بودکه نیچه گفت خدا مرده است ،زیرا کسی که فرصت ها رامیسوزاند نمی تواند خدای هم داشته باشد، مگر عجز و ناله ای که آن هم برای آرام کردن خودش به کار می آید و بس .

فرصت ها هر روز از کنار ما عبور می کنند وما باحماقتمان و سادگی و خوش دلانه بودنمان  زمان هایمان رامی سوزانیم ،کسی که امروز یک جمله نمی نویسد فردا در میان کتاب ها جای ندارد وکسی که روز مرگی هایش از زندگی واقعی اش فزونی یافته به یقین فردا در میان منجلاب زندگی غرق خواهد شد.

هزینه فرصت از دست رفته در دنیای امروز چندبرابر شده است زیرا رقابت فرصت چندانی برای فکرکردن برای ما باقی نگذاشته یا انتخاب می شوی و یا از بین می روی به همین سادگی و تلخی . بری هر کدام از ما  فرصت های خوبی برای پیشرفت وجود داشته ولی به دلیل نداشتن تفکر درست و سیستمی هزینه های سنگینی بابت آن پرداخته ایم . زیرا زندگی را واگذار کردیم و این نوع تفکر خانمان سوز است .

در پایان اگر شاه کلید صحبت هایم را بخواهمادا کنم  ،اگر آمادگی نداشته باشی  شکست می خوری و یک شانس دیگر فقط یک شانس به تو می دهند که در این بازی شرکت کنی و اگر در بازی زندگی شرکت نکنی و تماشا چی باشی حتما میمیری و آن هم به طرز فجیع و مفتحضانه .

زندگی برای کسی به هر دلیلی وقتی ندارد جریان زندگی ادامه دارد و این جریان منتظر یادگیری کسی نمی ماند.(شاید نگاه سیاهی باشد ولی وجود دارد واقعیت ها تلخ  گزنده هستند ).

اگر در مراحل اولیه فرصتی بدست آودی چندان تلاش بیشتری می طلبد برای حفظ  آن و ادامه مسیر .

فرصتها  درلباس اولویت هاظاهر می شوند

امروز به هر دلیل که اعصابت به هم ریخت و نتوانستی مطالعه بعداز ظهر ات را انجام دهی بدان ،که پیام روزمرگی ها تو را مدفون خواهد کرد به همین سادگی وصراحت پس انتخاب با تو است که افسار زندگی ایت را چگونه مهار کنی . امروز که اولویت ات را به دلیل محافظه کاری غلط انتخاب کردی و سعی کردی در اولویت غلط ات بمانی زندگی انتقام سختی از تو خواهد گرفت .

لینک کوتاه شده مطلب :  https://goo.gl/WLjLsR

ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
Rate this post
مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *