صبر کردن در مصائب
اجتماعیات 29 جولای 2017

صبر کردن در مصائب

 

زمانی که حضرت موسی برای همراه با خضرنبی قول به صبر کردن به مسائل داد و خضر نبی در پاسخ به موسی  چنین گفت :

وَ کَیفَ تَصبرُ عَلی ما لَم تُحِط بهِ خُبراً ”  و چگونه می توانی صبر کنی بر چیزی که آگاهی و احاطه بر آن نداری ؟

درابتدا شاید این یک آیه در جهت صبر بوده است ، ولی کمی به مصداق های آن در زندگی فکر کنیم ،کجا صبر ما نتیجه عکس داده است و یا اصلا نتیجه نداده است ،همیشه در زمان پیدایش مشکل و یا مسئله ای می خواهند که صبر بیش تری کنیم اما اگر از خود سوال کنیم که چرا رویداد و روند های مرا به اینجا کشاندو سهم من از اتفاقات چقدر بود می تواند در این راه صبر و تحمل بیشتری داشت تا اینکه فقط با شمردن مصیبت وارده سعی کنیم به گردن کائنات بیندازیم و از اینکه موجود بدبختی چون ما را گیر آورده به ناله و نفرین و یا کینه و بغض اکتفا کنیم بهتر است .

راستی آخرین اتفاقی که مجبور شدی صبر و تحمل کنی که با گذشت زمان تعدیل شود چه وقتی بود ؟ سهم خودت در این ماجرا چقدر بود ؟ تحلیل ات ازماجرا چقدر حالت را خوب کرد و چقدر بیشتر شبیه ماس مالی کردن قضیه بود ؟

بدانیم که دلایل بیشتر مصبیت ها خودمان هستیم وسهم میکرواکشن ها را در بروز اتفاقات نادیده نگیرم . فقط خوب بودن کافی نیست .

لازم است گاهی با خودمان بیرحم باشیم و تا به علاج واقعی نزدیک شویم .

صبر با آگاهی زیباتر از صبر ی است که فقط برای تسکین درد به کار می رود و در زمان محو می گردد و آثار زخم بر جای می گذارد که می تواند همیشه منشاء عفونت بعدی باشد و یا برای تاج قربانی (مظلوم نمایی)استفاده شود . زخم هایمان را دوباره نگاه کنیم . اما ایندفعه با تیغ موشکافانه برای علاج و بهبودش نه فراموشی و ذکر مصیبت.

 

لینک کوتاه شده مطلب :  https://goo.gl/Qgmdxs

 

صبر کردن در مصائب
Rate this post
مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *