تبصره۲۲- فقر کلمات
دل نوشته های من 23 آگوست 2017

تبصره۲۲- فقر کلمات

تبصره ۲۲- فقرکلمات

حضرت مسیح می‌گوید در آغاز فقط کلمه بود

زبان سرخ سر سبز را به باد می دهد.

جای زخم خوب می‌شود ولی جای حرف نه.

 گلو دارای ۷ طبقه دارد و کلام برای جاری شدن باید از این ۷ طبقه عبور کند .

اهمیت کلمات در دنیای که همه چیزی بر اساس روابطی از نوع کلمه است در دنیای که وقت و زمان انسان ها را به سمت دنیای مجازی برده و انسان در پشت نقاب ها با کلمات خود زندگی می کنند، کلام و کلمه هر روز در دنیای جدید اهمیت روز افزونی پیدا می کند  سهم ما از این پیشرفت بشری چیست  . راستی ما چقدر در زمینه پرورش مهارت و تسلط بر کلمات کار کرده ایم .

دنیای جدید دنیای تند مصرف کن ها شده

در دنیای که دوستها ، روابط ، دیدار ها ، جلسات ،عاشقانه ها ، موزیک و سازها ، دلخوشی ها مثل فست فودها شده تندمصرف کن وبعدش هم بنداز دور.

 

راستی  کلمات در دنیای ما چقدر سهم مان را بیشتر کرده اند ما چقدر به دنیای کلمات تعلق داریم چقدر کلمه بلد هستیم وقتی نفرت وخشم و شادی ما را فرا می‌گیرد.

 

اهیمت کلمات را کسی می‌داند که به دلیل یک حرف و یک کلمه نا پخته از دنیای دوستی خارج می‌شود و چقدر حیف است که در زمانی که خبری از چای و قلیان و هم نشینی و شب نشینی ها نیست، پیدا کردن گوش شنوایی که گاهی همنوایی بکند با یک کلمه به باد برود.(الانسان لفی خسر)

 

آری ما فقیر هستیم هم فقر فرنگی ،فقر اقتصادی ، هم فقر دانش ، هم فقر کلمات داریم و همه چیز از فقر کلمات شروع می‌شود کسی دامنه واژگانش از تعداد انگشتان دستانش فراتر نمی‌رود.نمی تواند روابط بلند مدت برقرار کند در دنیای که همه چیز در جهان شبکه تعریف می شود .

 

در عصر دانایی وعصر کلمات چقدر باید ناتوان بود که نتوانیم بین دوستت دارم، حس خوبی باشما دارم، چقدر دلنشینی، مایه آسایش روحی، چقدر احساس لطیف دارای، مرا تازه می‌کنی، و خوشحا لم از بودنت تنها اکتفا می‌کنیم به کلمه تو خوبی.

 

راستی چقدر دردناک است وقتی خشمگین هستیم، دامنه لغاتمان فراتر از خشمگینم، تو عوضی هستی، چقدر نفرت انگیزی نمی‌رود.

 

آری باید قبول کنیم که برای عصر توسعه ما نیاز به افزایش دامنه لغات خود داریم نیاز به تسلط کلامی، نیاز به داشتن کمی صبر برای یادگیری. و آنهم یادگیری در شرایط سختی که َآب دیده شویم نه در شرایط ایزوله شده و کانون توجه و شادی ها . 

 

امروز اگر وارد یک دوستی تازه شدیم به اندازه یک دوستی باید دامنه واژه گانمان را فراتر از محدوده قبلی ببریم، زیرا وارد یک تعهد جدید شده‌ایم (حتی اگر یک طرفه باشد) و اینجا است آغاز عصر دانایی.

به گمانم شرط لازم برای افزایش ثروت مادی و معنوی داشتن دامنه واژگان قوی تر نسبت به دیگران است .

 

لینک کوتاه شده مطلب :   https://goo.gl/1eCb8y

تبصره۲۲- فقر کلمات
Rate this post
مطالب مرتبط

2 دیگاه

 1. امین جباری گفت:

  سلام
  از روزی که با درس های تسلط کلامی در متمم آشنا شدم تا امروز، هر روز بیشتر و بیشتر ضرورت توسعه مهارت های کلامی رو حس می کنم.
  ضعف در تسلط کلامی، یکی از اساسی ترین ریشه های ضعف ما در بسیاری از مهارت هاست.
  مهارتی که داشتنش یک ضرورت و نداشتنش یک ضعف به حساب می یاد.
  وقتی به گذشته نگاه می کنم، صحنه های زیادی رو به خاطر میارم که به دلیل استفاده از کلماتی که دقت مناسبی نداشتند، ضربه خوردم و حتی مجبور شدم به خاطر سو تفاهمات ایجاد شده، معذرت خواهی کنم.
  به قول شما، امروز کلمات ما، خیلی بیشتر از خود ما همنشین نگاه ها و گوش دیگرانند و ضروریه که تلاش بیشتری برای بهبود این مهارت داشته باشیم.

  • کشاورز گفت:

   سلام امین جان

   امروز که در جایگاهی یک مدیر در حال فعالیت هستم می دانم که بزرگترین ضعف در روابط ناشی ضعف و فقرکلمات می باشد بخصوص این در زمان ابزار عصبانیت و نارحتی نمود بیشتری دارد، که این مضوع هزینه های جبران ناپذیری را در دنیای که روابط و تخصص در کنار هم معنی پیدا می کند اهمیت روز افزونی دارد.

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *