آیا من یک مشاهده گر فعال هستیم ؟
گفتگو با دوستان 23 سپتامبر 2017

آیا من یک مشاهده گر فعال هستیم ؟

موضوع : گفتگو با دوستان 

مشاهده گری فعال چیست ؟

آیا من یک مشاهده گر فعال هستیم ؟

 

این روزها در خصوص مشاهده کردن و دیدن در حال فکر کردن هستم ،و سوالاتی در این زمینه دارم که برای روزهای آتی باید بیشتر به آن فکر کنم .

 

راستش اینجا نوشتم که یادم باشد که بیشتر در موردش فکر کنم و از نظرات خوانندگان عزیز هم استفاده کنم که بتوانم مبحث جامعه تری را دراین زمینهبنویسم.

دغدغه من فارق از اینکه امروز همه توصیه به تمرکز و دقت در گفته ها و شنیده ها دارند ،ولی هر روز به علت بمباران اطلاعاتی در معرض هزاران اطلاعات مختلف

هستیم و هر روز هزاران بسته اطلاعاتی خواه یا نا خواه وارد حافظه خود می نمایم و مسلما در هنگام تصمیم گیری از خطای آخرین اطلاعات  هم بهره مند می شویم 

 

 سوال اصلی این است که چگونه می توان مغز خود را عادت بدهیم که بسته های اطلاعاتی غیر مفید را بدون اینکه آنها رابایگانی کند با کمترین انرژی از روی آنها عبور کند.

 

 

سوالاتی در این زمینه :

 

۱-مهارت مشاهده گری فعال بامشاهده گری  غیرفعال چه تفاوت های دارد ؟

۲-مهارت خود تنظیمی جهت مشاهده گری فعال شامل چه مهارت های می باشد؟

۳- چگونه ذهن خود را در حالت استندبای برای اطلاعات غیر مفید قرار دهیم ؟

۴- از کجا بفهمیم که یک مشاهده گر فعال هستیم ؟

۵- چه میکرو اکشن های موجب تقویت حس مشاهده گری فعال می شود ؟

۶-سبک زندگی یک مشاهده گر فعال چگونه است ؟

 

لینک کوتاه شده مطلب : https://goo.gl/qntz1Y

 

 

آیا من یک مشاهده گر فعال هستیم ؟
Rate this post
مطالب مرتبط

6 دیگاه

 1. حسن جان
  عکس نو مبارک.
  جلوه بسیار خودمانی تر و دوستانه تری به وبلاگت داده است.

  در ضمن اگر برایت زحمتی نمی شود، لطفا یک نوشته آموزشی در باب «بازارسازی» برایمان تدوین کن. هم چنین منابعی که میتواند برای آموزش به درد بخورد.

  با مهر
  یاور

  • کشاورز گفت:

   با سلام
   یاور جان . البته سواد من در این زمینه کم است ولی تا جای که دانش کم من اجازه دهد ،فصلی از نوشته ها را به این موضوع اختصاص می دهم .

 2. سلام جناب کشاورز
  شاید بیش از ۱۵ سال است که به دلایل مختلف ازجمله شغل، تجربه پیگیری اخبار در رسانه های مختلف مکتوب، سایبری و تصویری داشته ام. درست است که بعضی وقتها مجبور بودم از آخرین اخبار آگاه باشم ولی باز هم چندین سال است که به این نتیجه رسیده ام، بیش از ۸۰درصد اخبار روزانه یکبارمصرف و غیرضروری است. مصداق صحبت شما را در همین حجم اخبار بی مصرف ولی فراوان می بینم که علاقه مندان زیادی نیز از اقشار مختلف جامعه دارد و هر روز بیشتر می شود. (شاید در آینده مطلب مفصلی در این خصوص در روزنوشته ها بنویسم) وقتی اطرافمان را نگاه می کنیم چه بسیار افرادی را می بینیم که مشتاقانه بعضی با مرور سایتهای اینترنتی، برخی با پیگیری مداوم بخشهای خبری تلویزیون و رادیو، برخی با پیگیری مداوم اخبار شبکه های ماهواره ای و اخیرا عضویت در کانالهای تلگرامی و دریافت اخبار در معرض حجم بسیار زیاد اخبار تولیدشده قرار دارند.
  پس از جدالی سخت و طولانی، خوشبختانه حدود سه ماه است که عادت مطالعه اخبار را ترک کرده ام و اوقات ذخیره شده را به مطالعه کتاب و فعالیتهای مفید دیگر اختصاص می دهم. اگر هم گاهی ناخودآگاه وبسایتی را باز کنم کمتر از چند دقیقه نگاهی به سرتیتر مهمترین اخبار برایم کافی است.

  • کشاورز گفت:

   با سلام سید بزگوار
   آن چیزی که هر کدام از ما را متمایز می نماید ،تمرکز است شاید بی علت نبود عادت چله نشینی دراویش که باید هر سال یک مرتبه انجام می دادند البته در آن زمان حجم اطلاعات آنقدر زیاد نبود، ولی نکته مهم آن عادت کردن ذهن به تمرکز و عصاره گیری ذهن بود چیزی که متاسفانه ما با وجود دانش آن بینش و منش آن را کمتر در اطرافمان می بینیم.

 3. سلام بر حسن کشاورز عزیز.
  این هم از مطالبی که در پشت خط ، قولش رو داده بودم که بیشتر و دقیق تر توضیح بدم.

  http://bit.ly/2yLcMMu

  امیدوارم به درد تون بخوره.

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *