واژگان بازاریابی و فروش بخش مقدمانی – دهم
واژگان بازاریابی و فروش 16 فوریه 2018

واژگان بازاریابی و فروش بخش مقدمانی – دهم

واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 1(+)
واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 2(+)
واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 3(+)
واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 4(+)
واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 5(+)
واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی 6(+)
واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی7 (+)
واژگان بازاریابی و فروش – بخش مقدماتی8(+)

واژگان بازاریابی و فروش -بخش مقدماتی 9(+)

واژگان بازاریابی و فروش –بخش مقدماتی-10

 


ایجاد # دسته واژگان بازراریابی و فروش  :

واژه گان بازاریابی نقش الفبای اولیه از درک درست داد و ستد در بازار را دارد، قرار است که به تدریج این دامنه واژگان در بخش دسته واژگان بازاریابی و فروش  به تدریج تکمیل شود . با توجه به اینکه این روزها بیشتر درگیر تهیه مطالب در حوزه آموزش مهارت های سرپرستان فروش هستم .لازم دیدم در دسته ای به نام واژگان بازاریابی جهت درک بهتر  معنای کلمات ایجاد گردد .


 

واژگان بازاریابی و فروش بخش مقدمانی – دهم

1-Image Differentiation: تمایز هویت

تمایز هویت، یکی از مزیت‌های رقابتی در بازار بحث هویت است، این هویت به کمک آرم، نماد، فعالیت، داستان‌پردازی، شخصیت برند خلق می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک مزیت در بازار مطرح شود، مثلاً بستنی عروسکی شرکت کاله با بستی عروسکی شرکت دومینو دو هویت متفاوت را ایجاد می‌نماید.

 

2-In – pack  premium : جوایز داخل بسته بندی

جوایز داخل بسته‌بندی که برخی از شرکت‌ها جهت ایجاد انگیزه خرید مشتری استفاده می‌کنند، مثل گذاشتن اسباب‌بازی‌های کوچک دربسته‌های خوراکی از قبیل محصولات شانسی، لوپ لوپ.

 

3-In- store Media: رسانه تصویری در فروشگاه

استفاده از رسانه‌های تصویری در درون فروشگاه و یا داروخانه به جهت ترغیب خریداران به خرید برند و یا کالای تبلیغی.

 

4-Impulse Buying: خرید ناگهانی

خرید ناگهانی، خریدهای بدون برنامه‌ریزی قبلی ایجاد می‌گردد، که به آن خریدهای هیجانی هم می‌گویند، یکی از تاکتیک‌های چیدمان فروشگاهی است که با استفاده از جذابیت بصری سعی در ترغیب مصرف‌کننده به خریدهای بیشتری می‌نمایند.

 

5-Incentives: انگیزانده

 انگیزانده‌ها و محرک‌ها، به‌طور مثال افزایش پورسانت فروش برای محصولی که تاکنون پورسانتی به او تعلق نمی‌گرفته، باعث ایجاد انگیزه در نیروهای فروش می‌شود.

 

6-  Information Judgement Techniques : تکنیک استفاده از افراد خبره

فن استفاده از افراد خبره جهت پیش‌بینی تقاضا، که معمولاً در شرکت‌های کوچک افرادی که داری سابقه  بیشتر درفروش می‌باشند، به امر بودجه‌بندی فروش مبادرت می‌کنند.

 

7-Inventory Turnover: گردش موجودی

گردش موجودی، نسبت سود ناخالص یا فروش واحد به متوسط موجودی کالا این نسبت برای اندازه‌گیری متوسط تعداد دفعاتی که یک شرکت میزان ارزش موجودی خود را می‌فروشد اندازه‌گیری می‌شود.

 

8-Judgement  Sample: نمونه قضاوتی

نمونه‌گیری جهت قضاوت، یکی وظایف واحد کنترل کیفی در هنگام بارگیری محموله‌های غذایی برداشتن نمونه و آزمایش مشخصات کیفی و کمی آن است که به‌صورت رندم این مسئله مورد انجام قرار می‌گیرید. البته گاهی برای روش تحقیقات بازار در زمان کم چند نمونه از مشتریان به‌صورت اتفاقی مورد بازدید قرار می‌گیرند و مورد مصاحبه و پرسش در خصوص مسئله و یا مشکل  سازمان قرار می‌گیرند، بعدازاین مرحله می‌توان به یک درک نسبی نسبت به موضوع رسید.

 

9-Kickback : رشوه سازمانی

رشوه دادن غیرقانونی به افراد تأثیرگذار در معامله سازمانی را  میگویند، معمولاً این رشوه به‌عنوان درصدی از گروه در نظر گرفته می‌شود.

 

10-Keep- out pricing: قیمت گذاری پایین

قیمت‌گذاری پایین  باهدف خارج کردن رقبای از سطح بازار، به‌طور مثال ماست پاستوریزه دامداران جهت خارج کردن رقبای و خود مثل میهن و پگاه کاله قیمت‌های خود را پایین‌تر از محصول مشابه این برندها عرضه می‌کنند و ممکن است بلعکس این سیاست توسط برندهای کوچک محلی در مقابله برندهای بزرگ‌تر به کار گرفته شود.

 

11-Kotler’ back box model: جعبه سیاه کاتلر

مدل جعبه سیاه کاتلر، یک مدل طراحی‌شده توسط فیلیپ کاتلر که اشاره به موضوع کشف ذهن مشتری توسط بازاریاب‌ها به مشتری با سؤال چگونه و چرایی خرید مشتری را کشف و درک نماید، و این موضوع شبیه کشف اطلاعات جعبه سیاه هست.

 

12-Laggards: محافظه کار

افرادی که دیرتر از سایر افراد جامعه به خرید یک کالا ترغیب می‌شوند، و معمولاً در گروه محافظه‌کاران طبقه‌بندی می‌شوند.

 

13- Likert Scale : شاخص لیکرت

مقیاس لیکرت، وسیله‌های، جهت ارزیابی است که غالباً در پرسشنامه‌های تحقیق بازار به کار می‌رود،و در آن از پاسخ‌دهندگان میزان موافقت خود را با یک موضوع یا کالا از طریق انتخاب پاسخ مناسب و بر اساس یک مقیاس اعلام می‌کنند. این شاخص به‌صورت مقیاس 5 گانه و مقیاس 7 گانه طبقه‌بندی می‌گردد.

 

که شامل مقیاس‌های 1- خیلی موافقم، 2-موافقم، 3-بدون نظر 4- مخالف 5- خیلی موافقم.

 

14- Liquidity: جریان نقدینگی

جریان نقدینگی، به دارایی‌های جاری، به‌ غیراز موجودی و کالای در جریان ساخت می‌گویند.

 

15-Low – Involvement Products : محصولات با درگیری کم

محصولاتی که بدون تلاش زیاد و دغدغه فکری، غالباً خریداری می‌شود و مصرف‌کننده برای خرید آن‌ها نیاز به جستجو و تحقیق در بازار ندارد، مثل خرید کبریت و ماست و دوغ .

 

لینک کوتاه شده مطلب: https://goo.gl/nAXc11

 

 

واژگان بازاریابی و فروش بخش مقدمانی – دهم
Rate this post
مطالب مرتبط

0 دیگاه

ارسال دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *